Milžinės lelijos

Amazoninė viktorija (Victoria amazonica) – tai gigantiška vandens lelija, kuri natūraliai auga giliuose Amazonės upės baseino vandenyse (šaknys įsitvirtinusios 2-8 m gylyje). Stiebai ir lapų apačia apaugę ilgais dygiais spygliais, kurie gerai saugo nuo žolėdžių vandens gyvūnų. Kai kurių rūšių viktorijų lapai užauga iki 3 m skersmens.

Įdomiausia, kad šį unikalų augalą galima auginti kaip vienmetį iš sėklų. Sėklų galima įsigyti internetu arba lankantis didžiuosiuose pasaulio botanikos soduose, pavyzdžiui Londono Kew. Sėklos dygsta ir auga labai sparčiai. Bėda ta, kad viktorijai pas mus lauke per šalta, o į mažą plastikinį baseinėlį žiemos sode jos nesutalpinsi. Be to, ji nepakenčia vandens temperatūros svyravimų, todėl vėsesniu oru, net ir vasarą, vandenį baseine reikia šildyti.

Taigi viktorijas sėkmingai gali auginti tik botanikos sodai arba tie lelijų mylėtojai, kurie turi didžiulį šildomą žiemos sodą. Bet įsigyti sėklų ir pabandyti užsiauginti šį vandens stebuklą linkėčiau kiekvienam. Juo labiau, kad tokią karštą vasarą kaip praėjusi, viktorija būtų puikiai porą mėnesių augusi ir tvenkinyje lauke. Tiek užtektų gėlininko smalsumui patenkinti.

Sėklas reikėtų pirkti rudenį ir stratifikuoti. Paskui daigelius paauginti akvariume ir baigiantis  pavasariui perkelti į šildomą baseiną. Vasaros viduryje, jeigu sąlygos tinka  ir augalas gerai įsišaknijęs, ima augti gigantiški lapai, kurie pakeičia mažesnius „vaikiškus”. Tuo pačiu ima augti ir dideli balsvi 30-40 cm skersmens žiedai. Kaip ir dauguma vandens lelijų, jie žydi tik dvi paras (neužsiveria ir pirmą naktį)  ir sendami pamažu rausta.  Peržydėję nuskęsta. Apdulkinti žiedai po vandeniu suformuoja vadinamąsias sėklų dėžutes. Beje, šiuos augalus apdulkina… mėšlavabaliai!

Fotografuota Belgijos nacionaliniame botanikos sode, Briuselyje.

© Sodoplanas.lt, 2010. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.