Levandų kerai

Papildyta 2022 metų rugpjūtį: praėjo treti metai po mano paskutinio įrašo apie levandas. Jos vis dar žydi vidiniame mano kiemo gėlyne, vis dar groja pagrindiniu smuiku. 2022 -ųjų vasara jas gausiai skalbė lietumi ir šilumos nebuvo per daug (vos kelios trumpos kraščio bangos), bet jos kaip visada gausiai žydėjo. Auginu tuo pačiu principu – senus, retėjančius krūmus, kurie vėliau atželia ar linkę sirgti raunu lauk, o sėjinukams leidžiu augti laisvai. Po metų, jeigu labai tankiai suauga, išretinu. Taip levandų raštas kasmet keičiasi, atverdamas ar paslėpdamas vis kitas akmenukais ir betono plytelėm grįstos aikštelės vietas. Šalia jų auga daugiamečiai stambiažiedžiai gludai, kurie formuoja gražius kompaktinius kerus. Juos prižiūriu lygiai taip pat kaip levandas, tik geniu ir raunu be gailesčio, nes sėjasi labai gausiai. Praktiškai senų kerų kitiems metams nepalieku, jeigu yra stiprių šiųmečių sėjinukų. Taip pavyksta išlaikyti sveiką gėlyną. Akmenukus dengia ir tarpus užpildo įvairūs šilokai (daugiausiai aitrieji ir baltažiedžiai), kuriuos po žydėjimo irgi smarkiai išgeniu.

****

2019 – tųjų sausra privertė susimąstyti apie tai, ką auginsiu savo gėlyne kitąmet. O po 5 metų? Ką daryti, kai neturi kuo laistyti? Ar daug turime sausrai atsparių, nebrangių ir visą sezoną dekoratyviai atrodančių augalų? Prieš lėkdami į artimiausią medelyną, gerai apžiūrėkite savo gėlynus. Galbūt atrasite augalų kurie, kadaise pasodinti ir pamiršti, keičiantis klimatui galėtų užimti lyderio pozicijas. Galbūt jie tai daro pamažu, užimdami vis didesnius plotus jūsų gėlyne ir širdyje. Savaiminius sėjinukus kartais gaila išrauti… Taip nejučia mano sode pirmu smuiku ėmė groti vaistinis šalavijas (apie jį plačiau rašysiu kitą kartą), nedaug atsilieka stambialapiai gludai ir levandos.

Šį kartą apie jas. Šylant ir sausėjant vasaroms, tai augalas su perspektyva 🙂 Tai tobulos rožių kompanionės, dera su daugiamečiais žoliniais augalais ir spygliuočiais (ypač pušimis), ir puikiai atrodo vienos, didelėse mono grupėse.

Tikroji levanda (Lavandula angustifolia) – daugiametis 20-60 cm aukščio puskrūmis. Kilęs iš Viduržemio jūros regiono, kur auga laisvai šlaituose ir pušynuose. Lapai dažniausiai pilkšvi, siauri, nors pasitaiko kultivarų su žaliais ar dvispalviais lapukais. Šviesiai violetiniai, violetiniai, rausvi ar balti žiedai sutelkti į ilgokus žiedynus. Pražysta birželį ar liepą, nelygu orai. Keras gražaus pusrutulio formos.

Levandoms patinka lengva kalkinga žemė ir kuo daugiau saulės. Vandeniui nereiklos – šių metų saulė ir sausra joms tik į naudą. Lengvai dauginasi sėklomis ir pačios prisisėja. Kitą pavasarį pasirodo daigeliai, kuriuos galima persodinti. Jeigu norite iš karto sėti kitur, kad nereikėtų persodinti, sutrinkite sunokusią sėklų dėžutę delne ir viską išbarstykite norimoje vietoje. Kirpdami peržydėjusias levandas palikite keletą žiedynų ir kas porą dienų patikrinkite, ar sėklų dėžutės neatsidariusios. Kai jos pradeda atsidarinėti, o viduje matyti juodos sėklytės – laikas skinti ir sėti. Sėjinukai pražysta antrą vasarą. Pirmą kartą žydi negausiai, bet keras kasmet vis stiprėja ir žiedynų daugėja. 

Levandos sėjinukas

Nors rekomenduojama levandas atjauninti kas 5 metus, aš tai darau dažniau. 5 metų riba tinka vėjo perpučiamame lauke, erdviai augančioms levandoms. Maniškės susigrūdusios, todėl greičiau pasensta, jas labiau puola ligos. Žiedynams nužydėjus, nukerpu juos iki kero (lapų linijos). Žydi apie mėnesį laiko, nelygu orai. Vėsiu lietingu oru žydi gerokai prasčiau ir trumpiau negu sausu ir saulėtu. Šiemet pražydo birželio 10 dieną ir jau pamažu žydėjimas eina į pabaigą. 1,5 mėn žydėjimas – absoliutus levandų rekordas mano sode. Palyginimui, tuo pačiu metu pražydę vaistiniai šalavijai jau seniai peržydėję ir barsto sėklas. Nukirpus žiedynus, per mėnesį levandos užaugina naujus. Antrą kartą žydi negausiai, bet ilgiau. Prieš žiemą nukerpu ne tik antrosios bangos žiedynus, bet ir atjauninu krūmus. 

Kad metas atsinaujinti, parodo pačios levandos. Jaunų ir sveikų augalų lapai ir pagrindinis keras yra sveikos žalsvai pikšvos spalvos. Senų ir ligotų augalų kero vidus pilkai rudas, lapai trapūs, lietingą vasarą jie greit ima lūžinėti ir pūti, juos puola ligos. Tokius augalus rudenį nupjaunu iki žemės (palieku 5-8 cm kotelius) arba raunu lauk. Kitamet jie ima šakotis (tie kur palikti) ir auginti naujus stiebelius. Žydi negausiai, bet dar po metų atsigriebia. Jaunų sveikų kerų rudenį neliečiu, nukerpu tik žiedynus. Mano gėlyne auga įvairaus amžiaus levandos, todėl kasmetinis atjauninimas bendro vaizdo nesugadina. Jeigu levandas sodinate vienu ypu, visas vieno amžiaus, sodinkite erdviau arba parinkite gerus kaimynus, kurie prireikus pridengtų plikus kerelius.

Persodintas levandas laistykite gausiai, bet retai. Laistydami dažnai ir nuolat palaikydami drėgną žemę aplink kerą tik sugadinsite joms sveikatą. Iš medelyno ar prekybos centro parvežtas ir pasodintas levandas pirmą žiemą pridenkite, nes nežinia iš kur jos atvežtos – tegul pamažu adaptuojasi. Nors levandoms žiemą baisiau drėgmė, negu šaltis.

Mano pirmosios levandos prieš 10 metų labai sunkiai kabinosi į gyvenimą. Aš jų nedangsčiau ir niekuo nepadėjau, todėl kasmet vis po porą kerelių nušaldavo (tiesiog išdžiūva ir nebeatsigauna) ir juos tekdavo iškasti. Taip pamažu liko patys stipriausi, o jų proanūkiai jau tikrų tikriausi lietuviai – nebijo nei šalčio, nei karščio. 

Jeigu neturite laisvos pėdos, auginkite levandą vazone – ji papuoš balkoną ar terasą. Levandų žiedai labai stipriai kvepia ir pritraukia daugybę kamanių ir spalvingų drugelių, o sutemus atskrenda ir pūkuoti naktiniai drugiai. Nors jų žiedai ir lapai naudojami kosmetikoje ir medicinoje, o žiedynais kvapinami namai bei pagalvės, man levandų kvapas uždaroje patalpoje yra per stiprus. Bet lengvas aromatas gėlyne – nepakartojamas ir nosiai malonus. 

Giedrė

© Sodoplanas.lt, 2021, kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *