Vasarą žali – žiemą geltoni

Kai kurie spygliuočiai kaip chameleonai keičia savo rūbo spalvą.

Pavyzdžiui, dauguma tujų, ypač senesnių veislių, rudenį nepatraukliai paruduoja. Vakarinė tuja (Thuja occidentalis) `Rheingold` žiemą paruduoja taip, kad atrodo, jog augalas žuvęs. Yra ir išimčių – didžioji tuja (Thuja plicata) `Stoneham Gold` – visai graži. Jos šakelės nusidažo auksine bronza, o jauni ūgliai – rudai raudonai. Vakarinė tuja `Sunkist` nusidažo rudai geltonai.

Bet ne vien tujos keičia savo spalvą. Paprastoji potujė (Microbiota decussata) rudenį paruduoja, o žiemą nusidažo rusvu purpuru. Japoninė kriptomerija (Cryptomeria japonica) `Elegans` ir `Jindai Sugi`, baltasis puskiparisis (Chamaecyparis thyoides )`Rubicon` (sin. `Red Star`) ir `Heatherbun`, rytinė tuja (Thuja orientalis) `Purple King` nusidažo panašiai kaip potujės.

Vis dažniau auginami spygliuočiai, kurie savo žalią ar blyškiai gelsvą lają žiemą nudažo ryškiai geltonai.

Tai kalninės pušys (Pinus mugo) `Winter gold`, `Ophir`, `Carsten`, `Zundert`, suktaspyglė pušis (Pinus contorta) `Chief Joseph`, veimutinė pušis (Pinus strobus) `Hillside Winter Gold`, virgininė pušis (Pinus virginiana) `Wates Golden`, paprastoji pušis (Pinus sylvestris) `Aurea` ir dar daug kitų.

Balzaminis kėnis `Golden spreader` žiemą

Balzaminis kėnis (Abies nordmanniana) `Golden Spreader` vasarą būna neryškus, o žiemą šviečia iš toli. Žiemą ryškesnis ir pilkasis kėnis (Abies concolor) `Wintergold`.

Spygliuočių šakelės ryškiau nusidažo saulėtoje vietoje, bet pavasarį saulėje jos ypač smarkiai apdega. Nedidukus, ryškiai nusidažiusius augalus pavasarį nuo saulės reikėtų pridengti pirmiausiai.

Kas įtakoja tokią spalvos kaitą? Mokslininkai šiuo klausimu nesutaria. Vieni sako, kad laikinus pokyčius sukelia tie patys reiškiniai, dėl kurių pagelsta ir lapus numeta lapuočiai medžiai ir krūmai. Kiti ginčijasi, kad tai tik genų mutacija, kuri mažai priklauso nuo aplinkos. O augintojai pastebi, kad spalvos pokyčius labiausiai skatina trumpėjančios dienos ir vėstantys orai. Taip pat svarbu augavietė – saulėje spygliai būna ryškesni. Šiltą ir lietingą žiemą spygliai dažniausiai lieka blyškūs.

Giedrė

P.S. Nepamirškite nupurtyti sniegą nuo spygliuočių, kad neišlaužytų šakų!

© Sodoplanas.lt, 2021, kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.