Kaip šukuoti pieveles

Per keletą metų net gerai prižiūrimose vejose susidaro veltinis. Tai ne visai supuvusių žolių stiebų, lapų, šaknų ir šakniastiebių sluoksnelis, susiformavęs tarp vejos žaliosios vegetatyvinės dalies ir dirvos. Jeigu žemė sunki, supuolusi, prastai paruošta sėjai, joje daug nesupuvusios organikos, žolė pasėta per tankiai, netinkamai tręšiama ir pjaunama, veltinis susidaro greičiau. Jis pradeda formuotis, kai apmirusių žolių ir kitų organinių atliekų prisikaupia tiek daug, kad nespėja natūraliai supūti.

Plonas veltinio sluoksnis nedaro ypatingos žalos, atvirkščiai – jis sulaiko drėgmę, todėl veją reikia rečiau laistyti, sumažina dirvos temperatūros svyravimus. Storas veltinio sluoksnis trukdo į dirvą susigerti vandeniui, sulaiko trąšas, neleidžia augti naujai žolei, todėl vejos pavasarį ilgai stovi gelsvos. Jeigu žemė labai sunki, supuolusi, veltinis tik pablogina padėtį – susislegia ir kartu su dirva sudaro orui bei vandeniui nepralaidų sluoksnį. Žolių šaknys ima augti sekliau,  veja tampa neatspari mindymui, šalčiui ir sausrai, užpuola ligos.

Storesnį veltinį būtina kasmet išpešti, išgrėbti ir išvežti. Tam tinka specialūs grėbliai arba skarifikatorius (elektrinis, benzininis). Tai nedidelė, į vejapjovę panaši mašinėlė, kuri pas mus kartais klaidingai pavadinama aeratoriumi. Specialūs peiliai iššukuoja apmirusį vejos sluoksnį, samanas, o tuo pačiu supjausto kupstus.

Vejos šukuojamos anksti pavasarį, nelygu orai – kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje – prieš vegetaciją, būtinai sausu oru (šlapias šienas veliasi tarp grėblio/skarifikatoriaus nagų). Jeigu rudenį palikote nenupjautą veją, dabar ją reikia žemai nupjauti. Skarifikatoriaus peiliai nuleidžiami taip, kad ne tik išpeštų veltinį, bet ir supjaustytų dirvą. Veja dažniausiai būna nelygi, todėl peilių aukštį būtina nuolat stebėti ir reguliuoti. Išpeštas veltinis surenkamas į specialią skarifikatoriaus talpą, bet jeigu veltinis labai storas, talpa labai greitai prisipildo. Geriausia veltinį pešti be surinkimo krepšio ir palikti, kad šiek tie apdžiūtų. Išpeštą ir apdžiūvusį veltinį labai lengva sugrėbti  paprastu sodo grėbliu, surinkti į maišus ir išvežti iš sodo arba sukrauti į kompostinę.

Išgrėbus veltinį, veja patręšiama ir laukiama lietaus. Jeigu žemė labai supuolusi, sunki, vejas papildomai galima subadyti aeratoriumi. Privačiai namų valdai skirtas skarifikatorius kainuoja ne mažiau kaip 600 lt, o naudojamas tik kartą metuose, todėl jeigu taupote,  skarifikatorių ir aeratorių galite išsinuomoti. Juos nuomoja dauguma sodo įrankiais bei technika prekiaujančių firmų.

© Sodoplanas.lt, 2010. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.