Gražuoliai oleandrai

Šiltuose kraštuose oleandrai auga puikiais vešliais kupolais ir visą sezoną beria baltus, rausvus, alyvinius, raudonus, kartais dvispalvius žiedus. Jų sąžalynų galima rasti net dykvietėse, kalnų šlaituose ar vasarą išdžiūvančių upių pakrantėse. Tai sausrai, dulkėms ir saulei ypač pakantūs augalai, todėl specialiai sodinami pakelėse, miestų parkeliuose, puošnesniais kultivarais apželdinamos viešbučių teritorijo

 

Pas mus oleandrams žiemą per šalta, bet vasaroti lauke po stogeliu jiems visai smagu. Rudenį prieš atvėstant orams pernešami į namus. Mano oleandras, kuris į Lietuvą atkeliavo iš Kretos, kol kas dar nedidelis, apie 80 cm aukščio, todėl peržiemoja ant platesnės pietinės palangės. Nors įvairiuose šaltinuose rašoma, kad oleandrai bijo sauso oro, todėl žiemą juos reikia purkšti, maniškiui užtenka, kad retsykiais jį palaistau.
Paprastai ant palangės visuomet vėsiau negu kambario viduryje. Jeigu ten 15-16 laipsnių – oleandrams idealu.

Pavasarį oleandrą pradedu laistyti kartą per savaitę arba dvi, o karštą vasarą prireikia ir dviejų kartų per savaitę. Tvarkaraštis apytikslis – laistyti niekada neskubu, nes oleandras pats parodo, kada jam reikia gerti – lapai pamažu nusvyra žemyn. Palaisčius jie per valandėlę kitą sugrįžta į pradinę padėtį.

Jeigu žiemą oleandrą laikote labai šiltai, atkreipkite dėmesį į lapus – galbūt augalą reikės dažniau palaistyti. Kovo – gegužės mėn. į vandenį įmaišau tirpių, kaktusams skirtų „Schultz“ trąšų. Jos puikiai tinka visoms gausiai žydinčioms kambarinėms gėlėms.

Pavasarį oleandrą tręšiu kiekvieną kartą laistant. Vasarą – tik tuomet, kai pradeda formuotis žiedpumpuriai. Mano oleandras paprastai žydi tris kartus per sezoną kas du mėnesiai – balandį, liepą ir spalį.  Spalį augalo nebetręšiu.

Tinkamai prižiūrimas oleandras per keletą metų suformuoja gražų, 1,5-2 m aukščio vainiką. Tiksliau, jūs patys jį suformuojate su sekatoriumi.

Iš užsienio parvežtos šakelės ne visuomet išgyvena. Kartais lagaminuose jos susitrina, sušąla, apdžiūva, o kartais tiesiog būna nuskintos netinkamu laiku ir šaknelių neišleidžia. Bet paprastai oleandrai įsišaknyja greitai ir gerai. Paprasčiausia parvežtas šakeles iškart pamerkti į vandenį ir pastatyti šiltai. Šaknelės pasirodo per 1-2 mėn., tuomet persodinama į žemę. Oleandrams tinka vidutinio sunkumo pirktiniai komposto mišiniai. Aš dėl žemės per daug nesuku galvos, ir visus „imigrantus“ sodinu į purų, naminį, iš nupjautos žolės ir daržo žemės paruoštą (per metus kitus supuvusį) kompostą. Pirmaisiais metais šakelė sparčiai stiebiasi į viršų ir greitai pasiekia 1 m aukštį. Kai būsite tikri, kad šakelė gerai įsišaknijusi ir įsitvirtinusi vazone, nukirpkite ją per sprindį. Ji netrukus išsišakos. Palikite 3-4 į skirtingas puses augančias šakas. Kitąmet jas nukirpsite per sprindį ir taip augalą vėl paskatinsite šakotis. Genima iš karto po žydėjimo, nes vėliau augalas pradeda krauti žiedus kitam žydėjimui. Oleandro sultys nuodingos, todėl jį genėkite tik su pirštinėmis, saugokitės, kad sulčių nepatektų į akis. Šio augalo neturėtų būti alergiškų žmonių namuose.

© Sodoplanas.lt, 2010. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.

3 Comments

  1. Labas vakaras,du metus auginu oleandrą,bet jis stovėjo kambaryje kuriame retai būname,o neseniai atsinešiau į virtuvę ir nežinau ar tai sutapimas ar ne,bet pradėjo niežėti akis ir jos pasidarė jautrios,net aplink akis paraudo ir trupučiuką patino ir jaučiu lyg deginimą nestiprų.Ar tai galejo tokį pokštą man iškrėsti oleandras,nors atrodo prie jo sulčių nesiliečiau tik būnu šalia jo dažnai?Ačiū už atsakymą.

    • Taip, jautrius žmones gali alergizuoti oleandro skleidžiami eteriniai aliejai. Bet alergiją gali sukelti ir dulkės, kuriomis augalas buvo aplipęs (judant, vaikštant aplink jos kyla į orą).

Leave a Reply

Your email address will not be published.