Bambukų auginimas

Bambukai nereiklūs žemei, bet geriausiai ir greičiausiai auga purioje, vandeniui ir orui laidžioje ir humusu turtingoje žemėje. Yra išimčių – pastebėta, kad didbambukiai ir bambukaičiai geriau auga priemolyje. Kuo daugiau žemėje organikos, tuo geriau. Šaknų atžalomis plintančių bambukų verčiau nesodinti ypač sausose dirvoje – ieškodami vandens jie dar įnirtingiau leidžia ūglius. Nors bambukai trumpai pakenčia stovintį vandenį, tuo piktnaudžiauti nevertėtų. Jiems patinka lengvai rūgščios arba neutralios dirvos (5,5-6,5 pH).  Įvairiašakis didbambukis (Phyllostachys heteroclada) puikiai jaučiasi šlapiose, nuolat užliejamose vietose.

Po bambukais galima ir bet reikia krauti visą nupjautą žolę ir išravėtas piktžoles, jeigu jos jaunos ir be sėklų. Jeigu orai sausi, mulčias retsykiais palaistomas, pabarstomas salietra (iki liepos mėnesio). Šviežia žolė greitai sukrenta – tai puiki trąša bambukams. Per vasarą susidaro storas apipuvusio mulčio sluoksnis. Bambukų šaknys ypač gerai jaučiasi puvėsiuose, jos nesuserga ir pačios nepradeda pūti, jų nepuola jokie grybai. Po bambukais galima pilti virtuvės atliekas, užsienyje po jais užkasa dvėselieną, skerdienos atliekas – šie augalai vikriai įsisavina visą organiką. Aš po bambukais pilu nupjautą žolę, kartais “paslepiu” ir išravėtas piktžoles. Ten sliekų (ir žvejų) rojus.

Dauguma bambukų palyginti atsparūs sausroms, bet mes juos sodiname ne tam, kad kankinti, o tam, kad jie augtų. Ir augtų greitai. Šiltą lietingą vasarą bambukai iš tiesų auga kaip ant mielių. Labai sausą ir karštą vasarą reikia laistyti – gausiai, kartą per savaitę. Jeigu po bambukais kraunate nupjautą žolę ir mulčio sluoksnis storas, jų laistyti nereikia (nebent sausra užtrunka), nes mulčias puikiai sulaiko drėgmę. Ką tik pasodinti augalai laistomi dažnai.

Dauguma bambukų geriausiai jaučiasi saulėje ir pusau pavėsyje, o kai kurie nebijo ir visai tamsių kampelių. Visus didbambukius reikia sodinti saulėje, išskyrus juodąjį didbambukį (Phylloastachys nigra), kuris geriau jaučiasi  pusiau pavėsyje. Bašanijoms (Bashania) tinka pusiau pavėsis, o bambukaičiams (Fargesia), indlendrėms (Indocalamus), Pleioblastus, šeivabambukiams (Pseudosasa), sazoms (Sasa), Sasaella, pelbambukiams (Shibataea) – pusiau pavėsis ir pavėsis. Nuo saulės reikėtų saugoti visus jaunus, ką tik pasodintus bambukus.

Nenuostabu, kad tikrą lietuvišką vasarą – vidutiniškai šiltą ir lietingą – bambukai jaučiasi geriausiai. Šaltą ir lietingą arba karštą ir sausą jie skursta, augimas sustoja. Lėčiau augantiems aukštiems bambukams dažnai nepakanka trumpos vasaros, ir vos pradėję augti jie priversti ruoštis žiemai. Tai viena iš priežasčių, kodėl bambukai pas mus nepasiekia rūšiai būdingo aukščio.

Didžiausia aukštaūgių bambukų bėda yra ta, kad šaltomis, o ypač vėjuotomis žiemomis virš sniego dangos esantys stiebai su lapais nušąla, o pavasarį labai vėlai atželia. Vos pradeda augti, o jau, žiūrėk, atėjo ruduo. Mažų krūminių bambukų grožiui šalnos beveik nepakenkia, nes žiemą jie po sniegu (dažniausiai kyšo tik viršūnės), be to, net ir nušąlę pavasarį jie sparčiai atauga.

Aukštesni ilgai maivosi, todėl metus kitus gražaus krūmelio vietoje styro vos kelios suvargusios šakelės. Jeigu stiprūs šalčiai kartojasi, tokie augalai labai nuskursta ir niekad pilnai neatauga. Aukštesnių bambukų stiebus žiemai reikia uždengti, apvynioti agroplėvele ar maišiniu audeklu, saugoti nuo vėjo, o šaknis storai mulčiuoti. Žvarbus vėjas žiemą bambukams yra daug baisiau negu -25ºC šalčio tykią ir ramią dieną.

Šalčiui atspariausi Fargesia, Phylloastachys, Bashania, Arundinaria, Pleioblastus, Pseudosasa, Sasa, Sasaella, Semiarundinaria, Shibataea genčių bambukai, o ypač atskiros jų rūšys. Jie nebijo -17ºC, o kai kurie net -23ºC. Prie ištvermingiausių priskiriami auksavagiai didbambukiai (-25ºC), pluoštiniai didbambukiai (-26ºC),  plikieji didbambukiai (Phyllostachys nuda – iki -27ºC), kai kurie bambukaičiai (Fargesia murielae ir Fargesia nitida – iki 27ºC), taip pat  bambukaičių kultivarai `Jiuzhaigou`,  `Scabrida` (-24ºC), kurilinė saza (Sasa kurilensis – iki -25ºC) ir Sasaella ramosa (-26ºC).

Nukritus temperatūrai iki -30ºC ar -35ºC, neverta tikėtis kad bambukų stiebai išgyvens, bet storai mulčiuotos šaknys dažniausiai peržiemoja. Bent jau apie Kauną.

Per septynerius metus neteko pastebėti, kad bambukus pultų kenkėjai ar ligos. Jeigu jūsų augintinis skursta, lapai gelsta, blykšta ir byra, tai dažniausiai sąlygoja netinkamos gyvenimo sąlygos, fiziologinės problemos – saulės, vandens, šilumos, trašų stoka arba perteklius.

© Sodoplanas.lt, 2012. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

8 Comments

  1. Laba diena, norėjau pasiteirauti, kada reikia sėti bambukus. Internetu atsisiunčiau bambuku sėklų ir nežinau kada pradėti juos daiginti.

    • Sveiki,
      Reikėtų sužinoti tikslų lotynišką augalo pavadinimą. Paprastai bambukai dauginami vegetatyviai, šakniastiebiais ir kero dalimis. Žydi ir sėklas subrandina labai retai ir tik tam tikros rūšys.

  2. Sveiki,
    Gimtadieniui gavau bambuką, ir po menesio man jis pradejo gelnonuot..Keiciu vandeni(kambario temperaturos) kasdien, bet jis jokiu gyvybes zenklu nerodo.. Prasau atsakykite kuo greiciau, nes bijau, kad nuvys.. 🙁

    • Labas Monika,
      Mūsų gėlių parduotuvėse pardavinėjami “lucky bamboo” – visai ne bambukai, o blyškiosios dracenos (Dracaena sanderiana) ūgliai. Tikrų bambukų parduotuvėje matyti dar neteko.
      Pagūglinkite, apie dracenas ir jų ligas internete rasite daug naudingos informacijos.

    • Sodinukų paieškojus galima gauti Lenkijos ir Vokietijos augalų prekybos aikštelėse (jų būna retokai, bet būna). Dažniausiai prekiaujama bambukaičiais (Fargesia).
      Bambukų sėklų yra užsienio e-parduotuvėse. Pavyzdžiui, http://www.exotic-plants.de/seeds/bamboo.php .
      2018 metų pastaba: didbambukiais ir bambukaičiais jau prekiaujama ir mūsų medelynuose.

  3. PAs mane darze yra pilna Bambuku atougu. MES NORIME JU ATSIKRATYT visam laikuj.
    Patarkyte aip su jais kovoto, jau nebeimanoma…
    Parasykite tikslesne informacija.
    Isanksto jums dekingas.
    Roslandas.

    • Sveiki,
      Bambukais, jeigu tai tikrai bambukai, galima atsikratyti jų jaunas atžalas purškiant Roundapu ar kitais stipriais herbicidais, taip pat perkasant žemę ir išrenkant šakniastiebius. Trumpiau tariant, technologija lygiai ta pati, kuri taikoma naikinant varpučius. Bambukai ir šiaip jautroki šalčiui ir nepalankioms gyvenimo sąlygoms, todėl netrukus atiduoda galus. Tačiau jeigu jūsų darže ne bambukai, o šalčiui atsparios ir Lietuvoje savaime paplitusios japoninės arba sachalininės reinutrės, kurios liaudiškai dažnai vadinamos bambukais ir su jais painiojamos, kova bus ilga ir nuožmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.