Palmengarten – žalia oazė stiklo džiunglėse

Frankfurtas prie Maino – vienas didžiausių Vokietijos miestų, išsidėstęs abiejose Maino upės pusėse. Tai Vokietijos finansų sostinė, jame įsikūrusi ir Europos centrinio banko būstinė. Pačiame miesto centre, visai šalia 11 įspūdingų dangoraižių – finansinės miesto širdies ir miestiečių pasididžiavimo – prisišliejęs Palmengarten botanikos sodas. Kaip džiunglėse mokslininkai stebisi aptikę civilizacijos apraiškas, taip neįtikėtinai ši žalia ir gaivi oazė atrodo modernių metalo ir stiklo džiunglių fone. Sodas išsidėstęs 29 ha teritorijoje, jame eksponuojami 6000 augalų rūšių iš viso pasaulio.

Vos tik įėjus per vartus – iš pagrindinio Palmengarten pastato su bilietų kasa, patenki į gaivų, svaiginantį spalvų ir kvapų pasaulį – lyg karštą dieną įšoktum į spalvingą ledų šerbetą. Miesto triukšmas nutolsta, jį pakeičia gėlynuose drugelius gaudančių ar tvenkinyje kartu su milžiniškais karpiais besiturškiančių vaikų krykštavimas. Ausis pagauna ir monotonišką suoliukus nuklojusių pagyvenusių ponių murmesį, retsykiais pagyvinamą paukščių balsais.

Palmengarten botanikos sodas, kaip ir dauguma Vokietijos viešų parkų ar kitų poilsio zonų, suformuotas taip, kad jame būtų gera ir patogu ilsėtis. Planas aiškus, daug saulėtų ir pavėsingų poilsio vietų, kas keletas žingsnių – patogūs suoliukai. Sode daug erdvės ir pramogų, vaikams yra speciali žaidimų aikštelė ir lauko teatras, o taip pat traukinukas, bet jiems labiau rūpi pašerti milžiniškus karpius, kurie lyg šuniukai būriuojasi prie lieptelio. Jie visai nebailūs, čepsi batoną tiesiai iš rankų ir nesprunka, kai bandai pakasyti jų riebius šonus. Antys irgi čia pat, komiškai atliuoksi per pievelę, jeigu pastebi, kad kažkas ant suoliuko ką tik išsivyniojo sumuštinį.

Geometrinis rožių sodas su fontanu atkurtas pagal 1884 metų projektą, bet dabar jis gerokai didesnis ir spalvingesnis, su balta pergole, apauginta oranžinėmis vijoklinėmis rožėmis.

Palmengarten buvo keičiamas ir plečiamas pamažu. Prie 20 metų vakarinėje sodo dalyje buvo supiltas kalnas rūgščios žemės ir suformuotas rododendrų sodas. Iš Rytų Azijos ir Šiaurės Amerikos kilusios rododendų ir azalijų rūšys kasmet gegužės – birželio mėnesiais apsipila nuostabiais žiedais.

Didžiulis alpinariumas buvo visiškai pertvarkytas 1980 metais. Suformuoti žvyro takeliai su pakopomis, kalnų upelis, atvežta specialios žemės. Augalai alpinariume surinkti iš įvairių pasaulio kalnuotų vietovių. Alpinariumo akcentas – didžiulis krioklys su apžvalgos aikštele viršuje. Iš čia puikiai matyti ne tik visas tvenkinys, vėžlių sala (ji iš tikrųjų aplipusi baliniais vėžliais – šie gyvūnai čia šildosi saulėje), medinis, tvenkinį pusiau skiriantis lieptas, bet ir miesto dangoraižiai – vadinamasis Europos Manhetenas.

Akį ypač traukia Palmengarten žiemos sodų kompleksas arba vadinamasis tropikariumas. Jį sudaro 6 dideli ir 7 mažesni stikliniai namukai. Kiekviename sukurtos specialios, konkrečiai klimato zonai skirtos sąlygos ir auga specifiniai augalai. Kompiuteris prižiūri drėgmės ir šilumos balansą, vėdina ir net laisto. Čia rasite tikrą dykumą, lietingą tropikų mišką, drėgną aukštikalnę ir net magrovę. Kitame stiklo name – vėsus kalnų klimatas, subtropikai, savanos. Viso pasaulio gamta – po vienu stogu.

Lauke taip pat įdomu. Baseinėliuose prie pat žiemos sodų spalvingus žiedus krauna tropinės vandens lelijos ir lotosai. Kitoje žiemos sodų pusėje, ant kalniuko po atviru dangumi auga vėsesniam orui atsparesni kaktusai ir kiti sukulentai. Ypač įspūdingai atrodo tikrųjų araukarijų miškelis – jų lapai kieti ir aštrūs kaip skustuvai.

© Sodoplanas.lt, 2010. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.