Apyniai auksiniais lapais

Paprastieji apyniai (Humulus lupulus) Lietuvoje labai dažni. Upių pakrantėse jų auga tikri sąžalynai. Suėsti kenkėjų ir pažeisti ligų jie dažniausiai atrodo labai prastai, ir retai kuriam sodininkui kyla noras tokį augalą perkelti į savo sklypą. Apynius labai puola įvairūs puviniai, jų lapai patinka lapgraužiams, todėl reikia profilaktiškai purkšti. Rudenį antžeminė augalis dalis sunyksta, o pavasarį vėl atauga iš šaknų.

Apyniams patinka, kai “kojos” pavėsyje, o “galva” saulėje. Gerai prižiūrimi jie auga sveiki ir tinka pavėsinėms, pergolėms bei sienoms apželdinti. Ypač gražūs `Aurea` paprastieji apyniai gelsvai auksiniais lapais. Tai puošnus augalas vertikaliam apželdinimui. Gražiausiai jie atrodo tamsiai žalios lapijos fone arba prie smulkiosios architektūros statinių. `Aurea` apyniai per sezoną užauga vos 2-3 m, ūglių nedaug, jie netankūs, juos paprasta prižiūrėti ir geneti beveik visai nereikia.

Geriausiai jaučiasi pusiau pavėsyje, derlingoje, drėgnoje, bet vandeniui laidžioje dirvoje. Ligos ir kenkėjai geltonlapį apynį ėda lygiai taip skaniai kaip ir paprastąjį.

Apyniams žemė pagerinama riebesniu kompostu arba perpuvusiu mėšlu, jeigu žemė prasta, galima sodinti į duobes. Dauginama šaknų dalimis ir šaknų atžalomis. Šaknys kasamos anksti pavasarį, kai pasirodo nauji ūgliai. Keras atsargiai atkasamas, atrenkamos stambesnės šaknys su daugiau pumpurų arba ūglių, jeigu jau pradėję augti. Šaknys padalijamos į 12-14 cm ilgio gabalėlius. Kiekvienas privalo turėti po 4-5 pumpurus. Geriausiai prigyja 1,5-2 cm storio šaknys.

Apyniams reikia atramų, neparemti auga pažeme kaip kilimas. Tręšiama pavasarį kompleksinėmis sumedėjusiams augalams skirtomis trąšomis su daugiau kalio ir fosforo.

© Sodoplanas.lt, 2012. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.