Mylimi ir peikiami žagreniai

Šie krūmai arba neaukšti medeliai auginami nuo seno ir plačiai paplitę mūsų miestuose ir miesteliuose. Vieni juos peikia, kiti giria – abejingų nėra. Lietuvoje sutinkamos 3 žagrenių rūšys, bet plačiau paplitęs tik rūgštusis žagrenis (Rhus typhina L.). Aš šiuo augalu žaviuosi – jis auga labai greitai, yra visai nereiklus (neauga gal tik pelkėse), formuoja ažūrinę, taisyklingo skėčio formos lają ir savo egzotiška išvaizda primena savanoje augančias skėtines akacijas.

Birželio mėnesį žagreniai aplimpa žalsvais ir rausvais neišvaizdžiais žiedynais, vėliau – rudais, puošniais,šluotelės formos vaisynais (moteriški egzemplioriai), kurie styro plikose šakose per visą žiemą ir atrodo ypač puošniai. Be to, rudenį plunksniški žagrenių lapai nusidažo ryškiomis spalvomis, dažniausiai oranžiniu purpuru. Rausta jie pamažu, todėl ant augalo vienu metu yra ir žalių, ir oranžinių lapų.

Dažniausiai užauga iki 5 metrų, nors literatūroje kartais aprašomi 10-20 m aukščio egzemplioriai.

Dabar apie tai, dėl ko žagreniai nemėgstami – jie ne tik sparčiai auga, bet ir sparčiai leidžia šaknų atžalas. Vienas augalas per sezoną gali užauginti apie 5-10 atžalų, kurios išlenda iš žemės per keletą ar net keliolika metrų nuo pagrindinio kamieno – kieme pasodintas žagrenis atsiduria gėlyne, sode ar net darže. Kita vertus, atžalas galima iškasti arba tiesiog nupjauti. Erdvioje sodyboje tai nėra didelė problema, o mažuose miestų sklypuose galima sodinti žagrenio kultivarus, kurie atžalų neleidžia arba augina jų mažai, be to, yra dar puošnesni.

Žagreniai geriausiai jaučiasi ir gražiausiai atrodo pasodinti pavieniui, vandeniui laidžioje, net skurdokoje žemėje, saulėje. Šalčiui visai atsparus. Sprogsta vėlai.

Moteriškos lyties rūšinius augalus, kurie labiau vertinami dėl puošnių vaisynų, galima atskirti iš storų naujų šakučių. Vyriškų augalų jos plonesnės.

`Dissecta` – lapai giliai karpyti, šiek tiek mažesnis už rūšinį augalą. Atžalų augina mažiau.

`Tiger Eyes` – lapai karpyti, visą sezoną žalsvai geltoni, rudenį rusvi ar žalsvi su raudonais potėpiais, dažnai oranžiniai. Nauji ūgliai stori, apaugę rusvais plaukeliais, lapkočiai rausvi ar raudoni, gražiai kontrastuoja su geltonais lapais. Vidurvasarį geltoni lapai šiek tiek pablykšta, ypač jeigu pasodinta pusiau pavėsyje. Rudenį lapai ima pamažu, nuo viršūnėlių, dažytis rausvai oranžine spalva. Ankstyvų šalnų pakąsti lapai nukrenta pilnai nenusidažę. Jeigu ruduo ilgas ir šiltas, lapai  pasidaro rausvai oranžiniai.

Tai labai dekoratyvus augalas. Literatūroje rašoma, kad neleidžia atžalų ir užauga iki 3 m aukščio. Pas mane šis gražuolis auga nuo 2008 metų ir vis dar nepraaugęs metro – augina daugiau šoninių šakų, nei stiebiasi į viršų. Šaltomis žiemomis apšąla , bet per sezoną atsigauna. Per 10 metų žagrenis jau išleido 7 atžalas, kuo aš tikrai džiaugiuosi. Nuotraukoje kaip tik šis gražuolis.

© Sodoplanas.lt, 2012. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.