`Eye catcher`- nauja veigelų karta

Prisimenu gražiažiedę veigelą (Weigela florida) tėvų sode: neaiškios formos apie 1,5-2 m aukščio krūmą reta laja, dekoratyvų vos dvi tris savaites, kai žydėdavo rausvais varpeliais. Žiedai ir lapukai buvo gležni ir stipresnis vėjas juos lengvai nudraskydavo. Šiek tiek geriau atrodė vėliau įsigyta raudonlapė veislė, bet jos raudonis palyginti greitai išblunkdavo ir lapai nusidažydavo murzinai žalia spalva. Bet laikas bėga, o selekcininkai nesnaudžia. Veigelų mylėtojai savo kolekcijose augina tokias puikias žalialapes veisles bei kultivarus įvairių spalvų žiedais kaip `Bristol Ruby`, `Pink Princess`, `Red Prince`, `White Knight`, `Minuet`, `Carnival`, margalapes `Variegata`, `French Lace`, `My Monet` ir raudonlapes `Tango`, `Wine and Roses`ar `Midnight Wine`.

Viena iš gražiausių – mažutė geltonlapė `Eye catcher`. Suaugęs augalas gali siekti 60 cm aukštį, bet reguliariai genint (patrumpinant per ilgas šakutes) neužauga didesnis kaip 40 cm, bet į šonus išsiplečia dvigubai tiek. Vargiai pasakytum, kad tai veigela, kol nepražysta. Jos žiedeliai ryškiai raudoni ir atrodo ypač puošmiai ryškiai geltonų lapų fone. Žydi kartu ar iškart po alyvų, bet prieš japonines lanksvas. Lapukai žalsvai gelsvi su labai plačiu geltonu apvadu, kuris pamažu blykšta ir vasaros viduryje beveik susilieja su lapo viduriuku, tačiau lapai niekuomet visai nepažaliuoja. Visą vasarą augina naujus ryškius ūglius. Dėl savo mažumo dažniausiai žiemoja po sniegu. Jeigu žiema besniegė, verta apkasti lapais ar medžio žieve. Tinka sudėtiniams gėlynams, derinama su kitais ryškiais nedidukais krūmais, daugiametėmis gėlėmis, žolėmis ir svogūniniais augalais.

Veigelos šviesiamėgės, geriau jaučiasi ir auga šviesioje, bet šiltoje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Pavėsyje prastai žydi, spalvingi lapai išblunka. Visgi geltonlapes veigelas geriau sodinti pusiau pavėsyje, kad vasarą per pačius karščius lapai nenusviltų saulėje. Veigelos palyginti reiklios žemei. Jeigu ji labai prasta, iškaskite 50×50 cm duobę ir pripildykite ją komposto, smėlio ir sunkesnės daržo žemės (priemolio) mišiniu (2:2:1). Jeigu žemė sunki ir po lietaus arba pavasarį stovi vanduo,  rekomenduojama iškasti gilesnę duobę ir pasirūpinti storu drenažo sluoksniu. Tręšiama kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis anksti pavasarį, tuo pačiu metu kai tręšiami dekoratyviniais medeliais ir krūmais. Pokrūmius pravartu mulčiuoti medžio žieve – tai saugo nuo šalčio ir perdžiūvimo.

© Sodoplanas.lt, 2011. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.