Šluotelinės hortenzijos

Šluotelinės hortenzijos (Hydrangea paniculata) nereiklios žemei bei augimo salygoms, bet lepinamos auga ir žydi geriau (kaip ir kiekvienas kitas augalas). Jos ypač gerai jaučiasi pasodintos drėgnose sunkesnėse dirvose, patręštose perpuvusiu mėšlu ar riebesniu kompostu. Vėliau kasmet pavasarį po krūmu pravartu išberti po saujelę lėtai tirpstančių kompleksinių trąšų, o kas 2-3 metus – įterpti organikos (tinka džiovinto mėšlo granulės, kurių galima įsigyti plastikiuose maišuose parduotuvėse). Žemės pH šluotelinės hortenzijos nejautrios, gerai auga įvairioje žemėje, nuo rūgščios iki neutralios (pH 4,5-6,5). Nors nebūtina, bet pakrūmes rekomenduojama mulčiuoti žieve  – ji sulaiko drėgme, o hortenzijos ją mėgsta. Per ilgai trunkančias sausras pravartu laistyti.

Jeigu žemė gėlyne yra lengva ir nederlinga, ir netinka hortenzijoms, joms galima iškasti didelę duobę (50×50 cm) ir pripildyti ją sunkaus komposto. Bet tuomet organika žemę reikėtų papildyti kasmet, nes hortenijos godžios maisto medžiagų, o iš smėlingos žemės jos greitai išsiplauna. Dar vienas variantas – auginti jas dideliuose vazonuose.

Hortenzijos reaguoja į aplinkos sąlygas. Jeigu joms per sausa, ima vysti ir kristi lapai, jeigu vandens per daug, ant jų atsiranda tamsios dėmės. Nepaisant šluotelinių hortenzijų pomėgio gausiai pavalgyti, išgerti ir pasimėgauti saulės voniomis, jos labai ištvermingos, pakenčia sausras, užmirkimą ir maisto medžiagų trūkumą. Jeigu jūsų krūmas auga prastose sąlygose ir vistiek gausiai žydi, pagalvokite, kaip jis atrodytų šiek tiek palepintas.

Šluotelinės hortenzijos yra visiškai atsparios šalčiui, -30C joms ne bėda. Tačiau žvarbus vėjas žiemą gali nušąldyti šakas iki pat žemės, o labai stiprios pavasarinės šalnos gali pažeisti jaunus ūglius. Iki žemės nušalusios hortenzijos pavasarį atauga ir rudenį žydi, o šalnoms pažeidus jaunus ūglius, žiedų paprastai nesulaukiama. Joms geriausia saulėta vieta užuovėjoje, rytinėje namo, želdyno ar tvoros pusėje. Nors hortenzijos mėgsta saulę, nereikėtų jų sodinti pietinėje sklypo pusėje, ypač jeigu žemė sausa  –  žiedai nusvils, o lapai bus nuolat apvytę ir nedailūs.

Šluotelinės hortenzijos auga didelės, iki 1,5-3 m aukščio ir 1,5-2,5 m pločio. lapai ovalūs, su giliomis ir aiškiomis venomis, 7-15 cm ilgio. Žiedynai pailgos šluotelės formos, retoki arba tankūs (nelygu veislė), sudaryti iš daugybės įvairaus dydžio žiedelių, nuo 15 iki 30 (atskirų veislių – iki 40 cm ilgio).

Pagrindinė šluotelinių hortenzijų priežiūros taisyklė – pavasarį smarkiai išgenėti (visos pernykštės šakos iškerpamos per 5 cm nuo sumedėjusio senesnių šakų „skeleto“, nes žydi tik pirmamečiai ūgliai), gausiai patręšti, o per sausras palaistyti. Visgi nors genėti kasmet pravartu, bet nebūtina – tai labiau profilaktinė priemonė, užtikrinanti gausų žydėjimą ir kompaktišką kero formą. Negenimas arba kas antrus metus genimas krūmas bus gerokai didesnis.

š šluotelinės hortenzijos galima suformuoti dailų medelį. Imkite jauną augalą, išrinkite vieną stiprų ūglį ir pririškite prie pagaliuko, geriau keliose vietose, kad augtų į viršų. Kitus ūglius iškirpkite, taip pat šalinkite visas naujas iš žemės arba ant pagrindinio ūglio augančias šakas. Stiebui užaugus iki norimo aukščio, viršūnę nugnybkite, kad pradėtų šakotis ir susiformuotų tvirtas vainikas.

© Sodoplanas.lt, 2011. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.