Kėnis su skėčiu

Ir ne vienu. Menturinis skėtkėnis (Sciadopitys verticillata)  išsiskiria originalia išvaizda ir labiau primena keistą peraugusį kiaulpienės žiedyną, negu spygliuotį medelį. Dėl savo dekoratyvumo jis labai populiarus. Yra atrinkta keletas įdomesnių atmainų skėtkėnių spalvingais spygliais ir neįprastos formos laja – kolekcininkai juos dažniausiai atsiveža iš Lenkijos ar Vokietijos. Vieną kitą skėtkėnį galima rasti ir mūsų augalų prekybos aikštelėse.

Auga labai lėtai, po 5-10 cm per metus. Miniatiūriniai skėtkėniai per metus paauga vos ketvirtį tiek.
Šiltesnio klimato šalyse, gerose sąlygose per 20 metų medelis gali pasiekti 6 ar net 8 metrų aukštį, o vainikas plačiausioje vietoje išsipučia iki 4 m. Lietuvoje skėtkėniai turėtų užaugti iki 3 m aukščio, bet tai tik spėjimai – vargu ar surastume bent vieną 20 metų augalą. Tačiau mažumas – ne bėda. Atvirkščiai, lėtas skėtkėnio augimas ir dekoratyvi kompaktiška laja ypač vertinama mažuose priemiesčio sklypuose, o miniatiūrinių atmainų skėtkėnius galima drąsiai sodinti alpinariumuose.

Genėti skėtkėnių nereikia, nebent nuspręsite iškirpti nudžiūvusią šakutę arba nereikalingą viršūnę (kartais susiformuoja dvi arba trys). Nors dar visai neseniai dendrologai abejojo, ar skėtkėniai gali žiemoti Lietuvoje, mano turimos 4 veislės Kaune žiemoja nedengiamos ir nukenčia minimaliai. Visgi jeigu skėtkenį sodinate pirmą kartą ir jums neramu, pirmąsias dvi žiemas apvyniokite lają agroplėvele arba, jeigu augalas mažutis, apkaskite pušų žieve.

Panašiai kaip metasekvojos ar kėniai, skėtkėniai mėgsta drėgną derlingą žemę. Nepakenčia stovinčio vandens ir šalto sauso vėjo žiemą. Taigi, jeigu sklypas vėjuotas, šiam augalui reikės rasti užuovėją; sodinkite jį netoli sienos, tvorelės, tankios gyvatvorės. Blogiausiu atveju iš pagalių ir brezento (faneros, puto polistirolo lakštų) aplink skėtkėnį žiemai galima pastatyti bestogį namuką.

Specializuotoje literatūroje rašoma, kad jiems patinka rūgštoka žemė, bet savo augintiniams aš jos specialiai nerūgštinau. Visi storai mulčiuoti pušies žieve – irdama ji šiek tiek parūgština žemę – matyt, to gana. Tręšiama kartą per sezoną, anksti pavasarį, tuo pačiu metu kaip ir kitus sumedėjusius augalus. Paberkite keletą kruopelių lėtai tirpstančių kompleksinių, spygliuočiams skirtų trąšų. Pirmus metus ar dvejus po pasodinimo skėtkėnių verčiau visai netręšti. Spygliuočius apskritai geriau tręšti mažiau ir rečiau arba visai netręšti, negu pertręšti.

Gerai jaučiasi saulėje (drėgnoje sunkesnėje žemėje) ir pusiau pavėsyje. Jeigu pasodinsite saulėje, pavasarį nepamirškite apsukti agroplėvele, kad nenusviltų saulėje, o vasarą per karščius ar ilgiau trunkančias sauras – palaistyti. Jeigu tingite laistyti ir neturite laiko šokiams su agroplėvele, saulėje skėtkėnių nesodinkite. Ideali vieta, kai lają apšviečia rytinė arba vakarinė saulė, o vidurdienio spinduliai nepasiekia.

Žiemą skėtkėniai pakeičia spalvą, spygliai šiek tiek paruduoja, įgauna nešvarų atspalvį, o pavasarį jie sprogsta labai vėlai, vėliau už kitus spygliuočius, todėl kartais atrodo, kad augalas miręs. Neskubėkite jo rauti. Ypač vėluoja sprogti žiemą pažeisti ar prastomis sąlygomis augantys skėtkėniai.

Dauguma menturinių skėtkėnių yra gražios konuso ar formos. Jų spygliai (lapai) švelnūs, stambūs, išsidėstę ratuku ūglių viršūnėse ir primena japoninį apverstą skėtį.

`Joe Kozey` laja siauros kolonos formos, šoniniai ūgliai prigludę prie kamieno.

`Green Cushion`- miniatiūrinis pagalvėlės formos augalas sodriai žaliais spygliais. Kasmet paauga po 2,5 cm.
`Green Parasol`- gražus kūgio formos augalas su storais spygliais ir bukais trumpais ūgliais.
`Golden Parasol`kūgio formos. Pavasarį nauji ūgliai ryškiai geltoni, vasarą balsvi, o rudenį pažaliuoja. Būtina saugoti nuo saulės ir perdžiūvimo, nes spygliai linkę apdegti.
`Moonlight`- gražios kūgio formos medelis kreminiai baltais spygliais. Sodinama pusiau pavėsyje. Būtina saugoti nuo saulės ir perdžiūvimo. Sodinama užuovėjoje į drėgną derlingą žemę.
`Green Kugel`- mažutis rutulio formos krūmelis. Auga lėtai, labai tinka alpinariume.
`Picola`- dar vienas tamsiai žalias rutuliukas. Itin geromis sąlygomis per 20 metų gali užaugti iki 80 cm.
`Yellow Dream` šviesiai geltonais spygliais. Sodinama nuo vėjų apsaugotoje, derlingoje žemėje, pusiau pavėsyje.

Karl Gercens nuotrauka

© Sodoplanas.lt, 2011. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *