Botanikas, pavadinęs šį augalą sveikalapiu, buvo tikras cinikas. Nežinia kaip kiti sveikalapiai karklai (Salix integra), bet `Hakuro Nishiki` yra vienas iš pretenzingiausių. Jį puola beveik visi kenkėjai bei ligos, o šaltomis žiemomis apšąla ūglių viršūnės. Bet koks gražus, pasakysite, ir būsite teisūs. Jų lapukai trijų spalvų – žali, balti ir rausvi, dažnai išmarginti iš karto keliomis spalvomis. Pavasarį lapukai ūglių viršūnėse būna ypač ryškūs ir laja primena rausvai baltą ažūrinį debesėlį.
Įvairiuose botaniniuose šaltiniuose kultivaras `Hakuro Nishiki` taip pat minimas kaip `Albo maculata`, `Fuiji Koreangi`, `Fuiji Nishiki` arba `Albomarginata`. Tai vienas iš smulkiausių sveikalapių karklų, auginamas kaip nedidelis medelis apskrita laja arba krūmas.
Žiedynai gelsvi, retoki ir visai nepanašūs į tuos prašmatnius baltus, kačiukais vadinamus pūkuotus burbulus, kuriais pamiškėse pasipuošia blindės (Salix caprea). Sveikalapių karklų `Hakuro Nishiki` žiedynai pasirodo anksti pavasarį, prieš išsprogstant lapams arba jiems sprogstant. Karklai yra vieni iš anksčiausiai sprogstančių augalų, jų lapai paprastai pasirodo 3-4 savaitėmis anksčiau negu kitų medžių ir krūmų. Lapai ant jaunų ūglių būna ryškiai rausvi su baltu, o sendami keičia spalvą į kreminiai balsvą arba pažaliuoja. Dauguma šio karklo lapų yra žali ir baltai dėmėti arba balti ir žaliai dėmėti. Rudenį lapai pagelsta ir nukrenta palyginti vėlai. Žiemai persiritus į antrą pusę, stiebai gražiai parausta (jeigu orai šalti). Nauji ūgliai augina ryškesnius stambesnius lapus, todėl žiemos pabaigoje lają rekomenduojama išgenėti, apkirpti. Jaunos šakelės žiemą taip pat būna ryškesnės. Karklai nebijo genėjimo, jiems tai naudinga sveikatinimo procedūra.
`Hakuro Nishiki` dažniausiai auginamas kaip krūmelis arba į aukštą kamieną skiepytas medelis. Jo laja apvali, kompaktiška. Visus poskiepio ūglius, pasirodžiusius ant kamieno arba pomedžio zonoje (iš šaknų) reikia išpjauti.
Šiems karklams reikia derlingos ir drėgnos, bet neužmirkstančios žemės. Kai prigyja, pakenčia sausras geriau negu kiti karklai. Pirmaisiais metais po pasodinimo per sausras būtina reguliariai laistyti. Gerai jaučiasi saulėje ir pusiau pavėsyje. Ryškiausia lapų spalva būna saulėje, bet karštą vasarą, ypač kai užtrunka sausros, `Hakuro Nishiki` lapai nudega.
Jauni šakos stačiai aukštyn, o vėliau gražiai nulinksta. Jeigu pageidaujate išlaikyti apvalią lajos formą, ją reikia retsykiais apkirpti, bet paprastai užtenka vieno rimtesnio genėjimo žiemos pabaigoje. Krūmo formos karklus galima nupjauti per sprindį nuo žemės, naujos šakos greitai atauga. Medelio formos karklai, nelygu jų vainiko dydis, apkerpami per vieną ar du sprindžius.
Negenimo krūmo šakos gerose sąlygose gali ištįsti iki 3 m, bet dažniausiai neviršija 2 m.
`Hakuro Nishiki` patinka trąšos, bet juos, kaip ir visus medėjančius augalus, geriausiai patręšti vieną kartą gausiau pavasarį, negu nuolat ir po truputį. Nuo vasaros vidurio negalima tręšti azoto trąšomis, nes jos paskatina augti naujus ūglius, kurie nespėja sumedėti iki žiemos ir nušąla. Apskritai su trąšomis verčiau nepersistengti. Šie karklai neblogai jaučiasi dideliuose vazonuose, tuomet tręšiama lėtai tirpstančiomis trąšomis (dažniausiai pagaliuko ar konuso formos, rečiau birios), kurios įterpiamos į žemę prie šaknų. Jų užtenka visam sezonui.
Puošnūs šio karklo lapukai geriausiai atrodo tamsiame fone. Jį tinka sodinti priešais raudonlapius medžius ir krūmus (bukai, šeivamedžiai, pūkeniai, pūsleniai ir pan.), labai gražiai atrodo prie tvenkinio, krioklio ar aukštos gyvatvorės. Tinka sodinti sudėtinėse lysvėse su apvadais kaip vertikalus akcentas.
Kaip minėjau, šis karklas labai skanus – jį ėda visi kas tik gali. Jeigu neturite kantrybės skainioti pažeistus lapus ir ūglius, 1-2 kartus per metus profilaktiškai nupurškite augalą fungicidais ir insekticidais. Jeigu auginate rožes, galite purkšti tuo pačiu metu ir tais pačiais chemikalais, tik silpnesniu tirpalu. Svarbu tai atlikti apsiniaukusią dieną arba vakare, nes balti ar rausvi lapai, nupurkšti saulėtą dieną, tuojau pat susiraito ir nudžiūva. Taip nutinka ir tuomet, kai skiedinys per stiprus.
Dauginama žaliaisiais ir sumedėjusiais auginiais, įsišaknija lengvai. Šalčiui atsparus, bet šaltą žiemą pravartu mulčiuoti šaknis, o viršūnes apšąla beveik visuomet.
Vis dažniau gėlynuose auginama patobulinta `Hakuro Nishiki` atmaina – sveikalapis karklas `Flamingo`. Jo šakos žiemą gerokai ryškesnės, lapukai trumpesni ir siauresni, o rausvi lapai pavasarį ypač ryškūs ir spalvą išlaiko palyginti ilgai. Be to, lapukai atsparesni saulei ir rečiau nudega.
© Sodoplanas.lt, 2011. Kopijuoti ir platinti be autoriaus sutikimo griežtai draužiama.
sveiki,
norečiau paklausti , ar normalu, kad šiais metais balandžio menesį pasodintas rausvalapis Hakuro Nishiki` gluosnis dar neisleido lapeliu. gal jis neprigijo, ar jam šiaip kažkas negerai.
Jeigu pirkote karklą plikomis šaknimis (ne vazonėlyje), lapukų sprogimas gali šiek tiek vėluoti, nes augalas pirmiausiai eikvoja energiją šaknų sistemai atstatyti. Tačiau 1,5 mėnesio – gerokai per daug, karklas jau turėjo būti išsprogęs ar bent jau pradėti sprogti (rodyti gyvybės ženklus).
labas rytas,
noriu pasiteirauti, kas galėjo nutikti šiam gluosniui – jau po visų pavasarinių šalnų po truputį vyto vyto, nuvyto ir nudžiuvo:( Šakelės rudos, bet nelūžta, linksta, nors iš apačios, iš pačios žemės lenda maži daigeliai, kokių 5 cm.
Ar tai gali būti kokia liga?
(mes auginame krūminį, neskiepytą gluosnį)
Karklus puola daug įvairių ligų ir pagal aprašymą jų nustatyti neįmanoma. Pabandykite nupurkšti augalą fungicidais – Efektoriumi (kartojama po 10 dienų) arba Efektoriaus ir Previkuro mišiniu (į purkštuvą supilami iškart abu fungicidai)- tuomet augalas ne tik nupurškiamas, bet ir palaistomas, nes Previkuras gerai dezinfekuoja žemę ir saugo nuo šaknų ligų. Tačiau jeigu visos karklo šakelės serga, rudos, negyvos, laukti nėra prasmės – nupjaukite jas iki žemės, iki tos vietos, kur lenda nauji ūgliai. Naujas atžalas nupurškite silpnu fungicido tirpalu ir stebėkite ar liga neplinta.
Sveiki,mano jau du metus augintas ir savo grožiu džiuginęs gluosnis Hakuro Nishiki po šios žiemos atrodo labai jau skurdžiai.Daug šakelių visai nudžiūvo o kitos taip ir stovi be lapelių bet tikiuosi kad dar gyvos nes lanksčios.Yra ir su lapais ,bet gal tik koks šeštadalis.Auginu medžio formos augalą.Gal galite patarti kaip man toliau su juo elgtis,kaip gelbėti?Ačiū.
Jeigu medelis taip atrodo tik po žiemos ir ant jo yra sveikų gražių šakų su lapais, iškirpkite negyvas šakutes (taip pat tas be lapelių) ir laukite atželiant naujų. Geriausiai būtų negyvas šakas iškirpti, o gyvas gerokai patrumpinti – tuomet nauji ūgliai ataugs tolygiai, bus lengviau formuoti lają.
Noriu paklaust -turiu karklą , kuris jau auga 5m. Tačiau šiemet , esant tokiai keistai vasarai ,ant šakelių atsirado tokios baltos dėmelės ,kaip kad būtų nupurkšta dažais.Patarkite ką daryt,ar čia liga?